تاریخ انتشار:93/2/28 - 18:45
شماره مطلب:13932288070
تعداد نظرات:0

ضرورت تربیت دینی در کودکان

تربیت دینی فرزند یک ضرورت است ، کسانی که تربیت کودکان و نوجوانان خود را از وظایف خویش به حساب نمی آورند و بیشتر به امور روزمره خود می پردازند،منتظر پیامدهای این بی توجهی ها باشند.

به گزارش طنین یاس استان البرز:

پیامبر اکرم (ص) وقتی به بعضی از کودکان نظر افکند، فرمود:«وای به فرزندان آخر الزمان از روش ناپسند پدرانشان.»

عرض شد:« یا رسول الله از پدران مشرک؟»

فرمود:« نه، از پدران مسلمان که به فرزندان خود هیچ یک از فرایض دینی را نمی آموزند و به ناچیزی از امور مادی درباره ی آنان قانع هستند.من از این مردم بری و بیزارم و آنان نیز از من بیزار.»

تربیت دینی فرزند یک ضرورت است ، کسانی که تربیت کودکان و نوجوانان خود را از وظایف خویش به حساب نمی آورند و بیشتر به امور روزمره خود می پردازند،منتظر پیامدهای این بی توجهی ها باشند.

یکی از دلایل مهم آسیب های اجتماعی و فردی که در آینده به وجود می آید ، بی توجهی و غفلت در تربیت دینی در دوره کودکی و نوجوانی است.

حضرت علی (ع) درباره تربیت پذیر بودن کودک و نوجوان به امام حسن (ع) می فرماید:«اِنّما قَلبٌ الحَدَثِ کالارض الخالیه ما ألقیَ فیها من شییء قَبِلَتهٌ.»

قلب نو نهال مانند زمین خالی است که هر تخمی در آن افشانده شود ، می پذیرد.

امام صادق (ع) درباره ضرورت و اهمیت تربیت دینی کودکان و نوجوانان می فرماید:

«بادروا أاولادکم بالحدیثِ قبلَ أن یسبقکم اِلیهم المٌرجثه.»

هرچه زودتر معارف اسلامی را به فرزندان خود بیاموزید ، پیش از آن که منافقان با آموزش های انحرافی بر شما سبقت بگیرند.

بنابراین کودکِ در خطر اخلاقی را باید در ردیف انحرافات جوانی قرار داد، زیرا اگر از آن جلوگیری نشود ، سقوط در تبهکاری او فراهم می شود.

سعدی می گوید:

هر که در خوردی اش ادب نکنند                     در بزرگی ادب از او برخاست

چوب تر را چنان که خواهی پیچ                     نشود خشک جز به آتش راست.

آموختن فضایل و تربیت فرزندان را از سنین کودکی و نوجوانی باید آغاز کرد، زیرا در این سنین آمادگی و صلاحیت های لازم برای امر تربیت در آنان به میزان کافی وجود دارد.

وقتی محور تربیت ، عمق بخشی دیانت و تقوای دینی در کودکان و نوجوانان باشد، مسلما فرزندان از هر نوع آسیب های اخلاقی و اجتماعی مصون می مانند، چرا که بسیاری از شرارت ها و آسیب هایی که به دختران وارد می شود، ناشی از نداشتن حجاب و عفاف می باشد و درونی شدن ارزش های دینی به ویژه حجاب و عفاف باعث می شود آنان در برابر این انحرافات، مقاومت بیشتری داشته باشند و کمتر دردام انحرافات اخلاقی و اجتماعی قرار بگیرند.والدین و مربیان اگر بخواهند کودکان را با معارف دینی آشنا کنند و این امر را در آنان درونی سازند، باید از سنین کودکی و نوجوانی شروع کنند، چرا که فردا دیر است.

انتهای پیام/

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.

پیوندهای تصویری