تاریخ انتشار:95/9/28 - 13:47
شماره مطلب:139592839401
تعداد نظرات:0

فاقد تنظیم / نی «تیتریک»؛به نقل از کمال مهر روز گذشته حجت الاسلام ایمانی امام جمعه شهرستان فردیس با اعلام این خبر که "شهرداری کرج اقدام به فروش ۱۳۳ قطعه زمین در مناطق مختلف شهرستان فردیس با مساحت بیش از ۱۲ هزار مترمربع نموده است.”باعث شد در ادامه این

میل به خشونت و ارتکاب بزه در بین جوانان و نوجوانان استان البرز در حال افزایش است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس، به نقل از البرز ۲۴ با موافقت اجمالی شورای عالی امنیت ملی زندان‌ های مستقر در استان البرز منتقل شده و زندان قزل‌ حصار نخستین زندانی است که از این استان می‌ رود، این وعده ای بود که استاندار البرز سال ۹۴ به مردم داد و گفت: با توجه به اینکه زندان‌ های مستقر در استان البرز یکی از دغدغه‌ های جدی در حوزه آسیب‌ های اجتماعی به‌ شمار می‌رود، تا پایان سال شاهد انتقال زندان قزل‌ حصار از مرکز شهر خواهیم بود.

میل به خشونت در بین جوانان و نوجوانان در حال افزایش است

اخیرا علی حاج کاظم عضو شورای شهر کرج سیاست های غلط را عاملی برای حضور ۴ زندان در کرج دانسته و گفت: علیرغم وعده‌ های داده شده اما آهنگ اقدامات صورت پذیرفته از شتاب لازم برخوردار نیست و هر زندانی کوله‌ باری از مشکلات اجتماعی و فرهنگی را برای شهرمان به یادگار می‌ آورد و شاهدیم که میل به خشونت و ارتکاب بزه در بین جوانان و نوجوانان در حال افزایش است.

انتقال زندان‌ ها از البرز در سفر هیئت دولت مطرح می‌ شود، پیش از سفر ریاست جمهور به کرج فتح اله حقیقی معاون سیاسی و امنیتی استانداری البرز این موضوع را یکی از مطالبات کرج در سفر هیئت دولت دانست و گفت: این طرح به صوت ویژه در دستور کار قرار می گیرد.

در سفر هیئت دولت نتیجه اعلام نشد!

و اما ۲۶ آبان سال جاری بود که حسن روحانی به استان البرز سفر کرد و پس از آن استاندار البرز ضمن اشاره به جلسه با رئیس کل زندان های کشور گفت: وعده انتقال زندان های ملی از البرز داده شده اما به دلیل اینکه صورت‌ جلسه به جلسه بعدی موکول شده بود در سفر هیئت دولت نتیجه اعلام نشد.

سید حمید طهایی عملیاتی شدن انتقال زندانهای ملی را در گرو همکاری قوه قضائیه دانست و افزود: در راستای ساماندهی سکونت گاه های غیر رسمی البرز ۲۰ پروژه تعریف شده و در سفر هیات دولت تخصیص اعتبار نیز برای آنها صورت گرفته است.

وقوع ۴۰ درصد جرائم خشن البرز در نقاط حاشیه ای

و اما باید توجه داشت که حاشیه نشینی بستر وقوع بیشتر جرائم بوده و ۴۰ درصد جرائم خشن در استان البرز نیز در نقاط حاشیه ای به وقوع می پیوندد و بدون شک پرداختن یه مشکلات حاشیه نشینی می تواند با نگاهی پیشگیرانه مانع بسیاری از آسیبهای اجتماعی، جرائم خشن و اعتیاد به ویژه در نوجوانان شود.

مسئولین ۶۵ درصد زندانیان را بومی کرج می دانند

بر اساس آمار منتشر شده و البته ضد و نقیض بخش قابل توجهی از محکومان به حبس که دوران مجازات را در زندان های کرج می گذرانند، کرجی نیستند و از شهرهای دیگر در بندهای این خطه دوران حبس را طی می کنند چرا که برخی از مسئولین ۶۵ درصد زندانیان را بومی کرج می دانند و ۲۶ هزار زندانی دیگر را اهل شهرهای دیگر اعلام می کنند.

به نظر می‌ رسد انتقال این زندان‌ ها به محدوده خارج از شهر و همچنین انتقال زندانیان بومی هر استان به زندان‌ های استان خودشان می‌ تواند بخشی از مشکلات کرج در این زمینه را حل کند.

کرج شهریست در حصار زندان‌ ها

و اما کرج شهریست در حصار زندان‌ ها و در واقع ایران کوچک چهار زندان بزرگ کشور یعنی زندان کچویی، ندامتگاه زندان رجایی‌ شهر و زندان ۱ و ۲ قزلحصار را در خود جای داده و استقرار خانواده زندانیان بواسطه دسترسی به آنها حاشیه نشینی، بیکاری، افزایش جرم و مشکلات متعدد دیگر را در شهر کرج به دنبال داشته است.

جلوه خاص استان البرز با وجود ۴ زندان در دنیا

نام زندان های کرج در برخی گزارش های حقوق بشری و نهادهای بین المللی و در بسیاری از مقالات خارجی مغرضانه آورده شده است و اگر چه ممکن است در نگاه اول ربطی به دیدگاه مقامات خارجی و رسانه ها پیدا نکند، اما با نگاهی جامع تر، نمی توان آن را نادیده گرفت و وقتی عامه مردم در اروپا و غرب، اولین بار نام کرج را به خاطر زندان های آن بشنوند، فارغ از دلایل سیاسی، نگاه چندان مثبتی هم به آن پیدا نمی کنند.

و اما انتقال زندان ها از البرز با گذشت سال های متمادی همچنان در پیچ و خم رایزنی ها قرار دارد و معلوم نیست اهالی این استان چه زمانی از این معضل بس بزرگ رهایی خواهند یافت و آنچه به نظر می رسد این است که تا کنون سفر حسن روحانی به البرز نیز نتوانسته کلید حل این مشکل باشد.

انتهای پیام/غ

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.

پیوندهای تصویری